E-SHOP

Servis

VODOTESNOSŤ HODINIEK FESTINA

Pokiaľ majú hodinky na viečku alebo na číselníku označenie Water resistant (vodotesné) sú v rámci každodenného nosenia a nosenia v spoločnosti odolné voči prachu aj zvýšenej vlhkosti. S hodinkami s takýmto označením je potrebné zaobchádzať opatrne a v súlade s pravidlami platnými pre vodotesné hodinky. Vodotesnosť hodiniek zabezpečuje najmä špeciálne nerozbitné a odolné sklíčko, v kombinácií so správnym tesnením a konštrukciou puzdra. Jedným zo základných pravidiel pri vodotesných hodinkách je nemanipulovať s korunkou a s tlačítkami hodiniek pod vodou. Vytiahnutím a otáčaním korunky, či stláčaním tlačítok môžu hodinky nabrať vlhkosť. Korunka hodiniek musí byť pri používaní vo vode vždy v základnej, nultej polohe, nakoľko vodotesnosť hodiniek je výrobcom testovaná v nádržiach pri kľudných podmienkach, kde je na hodinky vyvíjaný iba statický tlak, pričom napríklad pri plávaní či potápaní ide o dynamický tlak. Z dôvodu zaistenia vodotesnosti pri využití hodiniek pri športových aktivitách dnes mnoho hodiniek už disponuje šrobovacou korunkou.

Taktiež platí, že pokiaľ vodotesné hodinky prišli do styku so slanou vodou, je potrebné ich neskôr opláchnuť v sladkej vode. Nevhodné je tiež vystavovať hodinky výrazným teplotným zmenám (napríklad po použití v saune skok do studenej vody), nakoľko môže dôjsť ku kondenzácií a vlhkosť môže preniknúť až do vnútra hodiniek. Jedným zo znakov, že sa Vám do hodiniek dostala vlhkosť môže byť aj orosenie sklíčka z vnútornej strany. Tento problém je však jednoducho riešiteľný zaslaním hodiniek do autorizovaného servisu, kde Vaše hodinky vysušíme a opätovne zabezpečíme ich vodotesnosť pre ďalšie pohodlné využívanie.

Správne utesnenie hodiniek priamo súvisí s ich životnosťou a s presnosťou chodu strojčeka. Pokiaľ sú hodinky správne utesnené lepšie odolávajú tlaku vzduchu, ktorý môže výrazne ovplyvňovať presnosť chodu hodiniek, taktiež lepšie odolávajú teplote, ktorá ovplyvňuje kvalitu oleja v ložiskách. V prípade, že je zabezpečená vodotesnosť hodiniek sú tiež hodinky odolnejšie voči jemným prachových čiastočkám vyskytujúcim sa vo vzduchu. Vo všeobecnosti je možné povedať, že horizont čistenia strojčeka vo vodotesných hodinkách je dlhší, ako pri hodinách nevodotesných. Toto však závisí aj od prašnosti a vlhkosti prostredia, v ktorom sa majiteľ hodiniek vyskytuje a pohybuje.

Označenie Water resistant na hodinkách je vždy doplnené o číselný údaj, ktorý používateľovi udáva optimálny spôsob využitia jeho hodiniek v súvislosti s vlhkosťou prostredia. Na základe tohto údaju je zadefinovaná možnosť využitia hodiniek napríklad pri kúpaní, plávaní, pri vodných športoch a podobne.

 • Bez označenia vodotenosti
  Pokiaľ na viečku ani na číselníku hodiniek nie je uvedený údaj o vodotesnosti hodiniek, ide pravdepodobne o hodinky, ktoré nie sú vodotesné. V tomto prípadne je potrebné zabrániť ich prípadnému styku s vodou, pretože vlhkosť by ich mohla poškodiť. Pri hodinkách s quartzovou batériou by mohlo dôjsť k narušenie elektronických obvodov.
 • S označením Water resistant alebo Water proof
  Hodinky s takýmto označením sú určené na denné nosenie, pričom sú odolné voči prachu aj voči zvýšenej vlhkosti, napríklad v prípade dažďa. Pri takýchto hodinkách sa však neodporúča priamy styk s vodou.
 • S označením Water resistant 30M (3ATM)
  V tomto prípade ide o hodinky odolné voči prachu a vlhkosti, môžu prísť do náhodného styku s vodou napríklad v prípade dažďa alebo pri umývaní rúk. Hodinky s touto vodotesnosť sa však nemôžu celé ponoriť, pokiaľ dôjde k ponoreniu môže nastať navlhnutie hodiniek, ktoré sa prejaví napríklad orosením sklíčka.
 • S označením Water resistant 50M (5ATM)
  Hodinky s takýmto označením sú výrazne odolnejšie voči prachu a vlhkosti. Nie sú však vhodné pri športových aktivitách akými sú plávanie, vodné športy či potápanie.
 • S označením 100M (10 ATM)
  V tomto prípade je už v hodinkách využité kvalitné tesnenie v puzdre, v korunke aj v tlačítkach, ktoré je zosilnené a pripravené na väčší tlak vody. S hodinkami s označením 10 ATM sa môžete sprchovať, kúpať, umývať auto, vykonávať vodné športy, rekreačne sa potápať bez prístroja a podobne. Hodinky sú vodotesné do hĺbky približne 80 – 100 metrov.
 • S označením 200M (20 ATM)
  Hodinky s takýmto označením sú už vhodné aj na hĺbkové potápanie približne do 200 metrov. V prevažnej väčšine majú hodinky šrobovacie zadné viečko puzdra a často aj šrobovaciu korunku – čím je zabezpečené patričné tesnenie aj pri hlbšom ponore a silnejšom tlaku.
 • S označením 300M (30 ATM)
  Tieto hodinky sú vhodné aj na využitie profesionálnymi potápačmi, nakoľko pri rekreačnom potápaní sa bežný potápač do danej hĺbky nedostáva. Hodinky sú mnohokrát vybavené vzduchovým ventilom, šrobovacou korunkou, tlačítkami a viečkom. Hodinky sú vodotesné približne do 300 metrov.
 • S označením 1000M (100 ATM)
  Ide o hodinky určené pre profesionálnych hĺbkových potápačov. Pohyblivé súčasti hodiniek sú často šróbovateľné s veľmi jemnými závitmi a často kryté. Hodinky môžu byť vybavené napríklad aj héliovým ventilom, dvojitými tesneniami, špeciálnymi povrchovými úpravami pre zvýšenie odolnosti, otočnou lunetou a podobne.

POVRCHOVÁ ÚPRAVA

Povrchová úprava IP – Ion plated.
Ide o jednu z najnovších technológií nanášania povrchovej úpravy na kovy. Pri tejto povrchovej úprave ide pokovovanie spôsobené pravidelným násilným vplyvom iónov na povrch puzdra alebo náramku, čím sa postupne ukladajú vrstvy karbidu. Tento proces prebieha vo vákuu za vysokých teplôt. O IP povrchovej úprave je možné povedať, že je niekoľkokrát tvrdšia ako pri hodinkách bez povrchovej úpravy, je významne odolnejšia voči mechanickému oderu, čím je predĺžená životnosť hodiniek a súčasne je možné docieliť rôzne farby povrchov (napr. ružový, čierny, modrý a podobne).

Povrchová úprava PVD - Physical Vapour Deposition.
Povrchová úprava PVD je najčastejšie používaná pri hodinkách švajčiarskej a nemeckej výroby. Ide o nitrid titánu, ktorý sa vo vákuu nanáša v niekoľkých vrstvách, pričom sa najčastejšie nanáša práve na titán alebo oceľ a neskôr sa prifarbuje. Použitím PVD sa hodinky stávajú odolnejšími, predlžuje sa ich životnosť a v neposlednom rade majú nadčasový elegantný vzhľad. Pri bežnom nosení hodinky s touto povrchovou úpravou vydržia približne 12 rokov.

Povrchová úprava zlátením.
Zlátenie je vykonávané elektrolýzou, pričom pri hodinkách platí, že 1 mikrón má výdrž cca 1 rok pri bežnom používaní. Pokiaľ teda majú hodinky napríklad povrchové zlátenie 5 mikrónov, pri šetrnom zaobchádzaní vydržia približne 5 rokov. Samozrejme táto skutočnosť platí v závislosti od toho, ako sú hodinky fyzicky namáhané. Zmes sa na hodinky nanáša pri teplote 20 stupňov a prúdovej hustote 1 A/dm2.